Prošlo je pet godina otkako se legendarni Jean Paul Gaultier povukao iz mode, pretvorivši svoju slavnu couture liniju u platformu za talentirane dizajnere koji su se iz sezone u sezonu izmjenjivali na njezinu čelu. Rad s resursima koje osigurava visoka moda nije mala stvar, stoga je ovakav mandat bio velika prilika za njih, a u Gaultierovoj “rotaciji” našla su se neka od najistaknutijih imena scene – od Glenna Martensa do Haidera Ackermanna. Iako je ovakav model učinio njegove kolekcije poželjnijima i ekskluzivnijima, lišio je kuću jasnog kreativnog i estetskog smjera – što će se uskoro drastično promijeniti.
Naime, iz tvrtke su ovog utorka objavili kako je Jean Paul dobio svog prvog stalnog nasljednika. Riječ je o nizozemskom dizajneru Duranu Lantinku, čije je ime posljednjih godina sve prisutnije u modnom diskursu, a prije svega nekoliko dana dodijeljena mu je prestižna Woolmark nagrada za 2025. U službenom priopćenju potvrđeno je kako ovo imenovanje označava početak novog poglavlja za JPG jer će Lantink preuzeti sve konce ove kuće. Naime, Gaultier je 2014. zatvorio ready-to-wear liniju kako bi se fokusirao na couture, no šest godina kasnije ona je ponovno oživjela, i to isključivo u obliku kolaboracija i manjih “capsule” kolekcija koje se nisu prikazivale na pisti.
View this post on Instagram
Tako ćemo Duranovu prvu ready-to-wear kolekciju vidjeti u rujnu na pariškom Tjednu mode, dok je njegov debi u ulozi couturiera zakazan za siječanj sljedeće godine. “Doživljavam Jeana Paula genijalcem iz generacije koja je pomicala granice kako bi ljudi poput nas mogli biti slobodni i ono što jesu. Ovo je zaista velika čast”, istaknuo je Lantink. Sam Gaultier ovom ga je prilikom prozvao novim “enfantom terribleom” mode, uspoređujući njegovu odvažnost, energiju i zaigrani duh u dizajnu s vlastitim počecima.

I zaista, mnogi se slažu kako je talentirani Nizozemac idealan odabir za ovu kuću te su optimistični da će uspješno nastaviti priču koju je Gaultier započeo još 1982. godine. Jean Paulov rad nepovratno je promijenio način na koji promatramo odnos mode i rodnog identiteta, brišući granice između muškog i ženskog odijevanja – sve to uz veliku dozu njegove prepoznatljive teatralnosti. Njegov nasljednik, Lantink, također je modni buntovnik koji preispituje modni (i društveni) sustav te je poznat po svom radikalnom pristupu održivoj modi, dekonstrukciji luksuzne odjeće i društveno angažiranom dizajnu.

Lantink je rođen 1987. u Amsterdamu, gdje je diplomirao na prestižnoj Gerrit Rietveld Academie, a zatim magistrirao na Sandberg Instituutu. Njegov dizajn od samih je početaka bio usko povezan s društvenim aktivizmom – u svom je diplomskom radu eksperimentirao s “upcyclingom”, a kreacije je snimio na transrodnim ženama iz Johannesburga. Pozornost šire javnosti privukao je 2018., kada je za repericu Janelle Monáe dizajnirao čuvene “vagina trousers”, koje su se pojavile u njezinom spotu “PYNK”, podcrtavajući njegovu snažnu feminističku poruku.
View this post on Instagram
Duranov pristup održivosti beskompromisan je i inovativan. Veliki je kritičar “greenwashinga” i hiperprodukcije, a u svom radu nerijetko proziva i apsurdnost današnjih statusnih simbola te nikad kraćeg modnog ciklusa. Njegov hibridni dizajn često je nazivan “post-luxury recyclingom” (iako on preferira termin “ethical hacking”), a podrazumijeva rad s odbačenim materijalima luksuznih brendova, uključujući Gucci, Pradu, Balenciagu i Chanel. Tekstilni “deadstock” high-end brendova Lantink zatim rekonstruira i postavlja u sasvim novi kontekst. Odbija prigrliti tradicionalni format kolekcija i sezonske okvire te kaže kako izbacuje komade kada osjeti potrebu, bazirajući se prvenstveno na konceptu i priči koju nose. Najčešće se predstavlja kroz izložbe i limitirane “dropove”, a njegove kreacije otkupljuju muzeji.

Njegov rad nije promaknuo kritici – 2019. dospio je u finale LVMH Prizea, što mu je donijelo značajnu globalnu vidljivost. Privukao je pozornost najznačajnijih svjetskih modnih publikacija, ali i zvijezda poput Billie Eilish i Beyonce, za koje je dizajnirao “custom” komade. Njegov eponimni brend debitirao je na pariškom Tjednu mode 2023., s kolekcijom baziranom na tradicijskim tehnikama ručnog rada i snažnim, skulpturalnim siluetama. Prošle je godine osvojio jednu od LVMH nagrada, naziva Karl Lagerfeld, kojom se prepoznaje kreativnost mladog brenda te mu osigurava 200.000 eura donacije i jednogodišnje mentorstvo.


Foto: Instagram, Profimedia