Prvi put putujete na Tajland? Evo kako se pripremiti za putovanje u tropske krajeve!

Blog

Sanjarite o kristalno čistom moru, egzotičnoj hrani i hramovima koji oduzimaju dah? Onda je Tajland odgovor na sve vaše želje. Ova predivna zemlja nudi nezaboravne lokacije poput Phuketa, Koh Samuija, Krabija i Chiang Maija, dok će vas užurbani Bangkok, grad koji nikad ne spava, očarati svojom dinamičnom kulturom, bogatom poviješću i nevjerojatnom gastronomskom ponudom.

Od popularnog Pad Thaija i pikantnih curryja pa sve do aromatičnih juha, ribljih umaka i jela s đumbirom, tajlandska kuhinja poznata je po okusima i začinima koji mogu biti intenzivni za nepce, ali i grlo. Posebno se ističe galangal, aromatična vrsta đumbira koja je neizostavan sastojak tradicionalnih tajlandskih jela. Naime, njegov snažan okus uvijek dominira jelom, no imamo trik kako ga ublažiti i potpuno uživati u tajlandskoj kuhinji.

No, kako bi vaše putovanje proteklo bez stresa, donosimo nekoliko ključnih savjeta koji će vam pomoći da se bolje pripremite i maksimalno uživate u tajlandskoj avanturi!

Dokumenti i viza

Nakon što ste bukirali avionsku kartu, svakako najvažnija stavka prilikom putovanja na Tajland je provjera dokumenata i potrebnih viza. Naime, hrvatski državljani mogu ući u zemlju bez vize za turistički boravak do 60 dana, ali planirate li dulji boravak, morate unaprijed ishoditi vizu. Isto tako, bitno je znati da vam putovnica mora vrijediti još najmanje šest mjeseci od datuma ulaska u zemlju.

View this post on Instagram

A post shared by Tobi | Fotograf & Videograf am Chiemsee (@tobiasschmidphoto)

Odaberite najbolje vrijeme za putovanje

Iako je na Tajlandu uvijek ljeto, vrijeme putovanja može značajno utjecati na sveukupni doživljaj. Suha sezona (studeni – veljača) je najbolji period za istraživanje zemlje jer su temperature ugodne, dok vruća sezona (ožujak – svibanj) donosi ekstremne, tropske vrućine. Treća sezona je kišna sezona (lipanj – listopad) i karakteristična je po monsunima, ali i nešto nižim cijenama te manjim gužvama. Pa imajući u vidu što koji period donosi, isplanirajte putovanje koje najbolje odgovara vašim željama. Što se tiče prijevoza unutar zemlje, za kraće udaljenosti, tuk-tukovi su zabavan izbor, ali uvijek dogovorite cijenu unaprijed. Grab je sigurna i povoljna opcija za taksi prijevoz bez straha od prijevara, a za duža putovanja, preporučujemo domaće letove, vlakove ili VIP autobuse.

View this post on Instagram

A post shared by Patrycja Sobolewska (@patrycjaxsobolewska)

Zdravlje na putovanju – na što pripaziti?

Iako za Tajland nisu obavezna cjepiva, preporučuje se zaštita od hepatitisa A i B, tifusa i tetanusa, posebno planirate li istraživati ruralna područja. Međutim, zemlja ima dobre bolnice i medicinske centre, no troškovi liječenja za strance mogu biti visoki, stoga je putno osiguranje nešto što nikako ne biste trebali zanemariti. Osim toga, na Tajlandu komarci nisu samo „dosadna zujala“, već mogu prenositi denga groznicu, posebice tijekom kišne sezone, pa se naoružajte repelentima i izbjegavajte boravak na otvorenom u sumrak i zoru kada su najaktivniji.

View this post on Instagram

A post shared by Sarina Gomes (@sarinagomess)

Prilikom putovanja na Tajland – važno je misliti i na zaštitu grla i glasa. Tu u pomoć pristižu isla® ginger pastile s ekstraktom islandskog lišaja i đumbira koje se idealan su saveznik za sprječavanje suhoće grla i smanjenje podražajnog kašlja koji može nastati zbog promjene klime, vlažnog zraka, čestog boravka u klimatiziranim prostorima ili pak konzumiranja jako začinjene hrane. Isto tako, isla® ginger pastile prikladne su za djecu od četiri godine, trudnice i dojilje, a neke verzije, poput isla® mint i isla® cassis, pogodne su i za dijabetičare jer ne sadrže šećer. Što se tiče doziranja, samo polako otopite 1-2 pastile u ustima nekoliko puta dnevno i uživajte u bezbrižnom putovanju ovom predivnom zemljom.

Što spakirati od odjeće?

S obzirom na tropsku klimu, lagana i prozračna odjeća od pamuka ili lana bit će vaš najbolji prijatelj. Sunce na Tajlandu može biti poprilično nemilosrdno, stoga obavezno imajte sa sobom kremu za sunčanje s visokim stupnjem SPF zaštite, šešir i sunčane naočale. Također, planirate li posjetiti hramove, imajte na umu da je prikladna odjeća obavezna – ramena i koljena moraju biti pokriveni.

View this post on Instagram

A post shared by Silvia Noviello (@silvi_lubilubi)

Egzotična tajlandska kuhinja

Tajlandska kuhinja poznata je kao jedna od najboljih – obiluje zanimljivim aromama, svježim sastojcima i egzotičnim začinima. No, mnogi specijaliteti dolaze s intenzivnim, vrlo začinjenim okusima, što može biti nezgodno za one koji nisu na „ti“ s pikantnom hranom. Ako preferirate blaže verzije jela, svakako ih zatražite prilikom naručivanja.

Isto tako, osim što začinjena hrana može biti izazov za nepce, možda niste znali da može utjecati i na osjetljivost grla. No, isla® ginger pastile s ekstraktom islandskog lišaja i zanimljivim okusom đumbira – mogu pomoći u zaštiti sluznice grla te ublažiti iritacije koje se mogu pojaviti nakon konzumacije jela na koja nismo naviknuti. 

A kako biste izbjegli moguće probavne smetnje, preporučuje se oprez pri konzumaciji sirove hrane i leda iz nepouzdanih izvora, osobito na uličnim tržnicama. Također, uvijek pijte isključivo flaširanu vodu jer voda iz slavine nije sigurna za konzumaciju te za svaki slučaj na putovanje ponesite probiotik.

Kulturološke razlike / bonton

Prilikom boravka na Tajlandu, morate znati da je lokalna valuta tajlandski baht (THB). Naravno, kartice su prihvaćene u hotelima i većim trgovinama, ali na tržnicama i u lokalnim restoranima gotovina je neophodna. Bankomati su dostupni diljem zemlje, no prije putovanja provjerite naknade za podizanje novca kako biste izbjegli neočekivane troškove.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Will Fearon (@asiaandbeyond)

Osim financijskih aspekata putovanja, važno je znati da su Tajlanđani poznati po ljubaznosti, ali i poštivanju tradicije. Zato je korisno upoznati se s osnovnim pravilima bontona. Nikada ne dirajte ničiju glavu jer se u budističkoj kulturi smatra najsvetijim dijelom tijela, a prilikom ulaska u hramove i domove uvijek skinute obuću. Također, u znak poštovanja, koristite tradicionalni tajlandski pozdrav „wai” koji uključuje sklapanje ruku i blagi naklon – gesta kojom Tajlanđani iskazuju srdačnost i poštovanje prema drugima.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Thailand (@thailand)

Tajlandska kuhinja i sigurnost

Tajlandska kuhinja poznata je kao jedna od najboljih – obiluje zanimljivim aromama, svježim sastojcima i egzotičnim začinima. No, znajte da su mnoga jela vrlo začinjena, pa ako ne podnosite ljutu hranu ili niste naviknuti na nešto intenzivnije okuse, uvijek možete zamoliti blažu verziju. Isto tako, kako biste izbjegli moguće probavne smetnje, preporučuje se izbjegavanje sirove hrane i leda iz nepouzdanih izvora, osobito na uličnim tržnicama. Također, uvijek pijte isključivo flaširanu vodu jer voda iz slavine nije sigurna za konzumaciju. Za svaki slučaj, na put uzmite i probiotik.

Internet

Online dostupnost važna je na dalekim putovanjima, prije svega zbog boljeg snalaženja, a lokalne SIM kartice s mobilnim internetom lako su dostupne na aerodromima i u trgovinama te nude povoljne pakete za turiste. Osim toga, Wi-Fi je široko dostupan u većini hotela, kafića i restorana.

View this post on Instagram

A post shared by Nir al (@top.thailand)

Foto: Insagram, isla®

Komentariši