Prada je i službeno kupila Versace: Može li spasiti posrnulu talijansku kuću?

Blog

Dok tržište luksuza strepi od tektonskih promjena koje bi mogle uzrokovati recipročne carine predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, Prada Group je finalizirala dogovore o kupovini Versacea od američkog Capri Holdingsa. Talijanska grupacija, koja je proteklih godina bilježila značajan rast prihoda zahvaljujući rekordnom uspjehu brendova Prada i Miu Miu, kupila je tvrtku Versace za 1,37 milijardi dolara, kako je objavljeno u službenom priopćenju.

Neupitno je da je nesigurnost na globalnom tržištu uvelike utjecala na smanjenje cijene po kojoj je Versace kupljen – za usporedbu, Capri je 2018. ovu marku platio 2,1 milijardu dolara. Vrijednost dionica američkog giganta Michaela Korsa, odnosno Capri Holdingsa, pala je za čak 36 posto u svega tjedan dana, iako je situaciju djelomično ublažila Trumpova najava tromjesečne pauze žestokih carina za sve države osim Kine.

Uz aktualni trgovinski rat, važan je faktor i generalno usporavanje tržišta luksuza nakon postpandemijskog skoka, koji je, za razliku od Prade, uvelike pogodio Versace. Business of Fashion tako piše da Versace ima neto dug od 1,12 milijardi dolara, a poznato je i da je brend prošle godine zabilježio pad prihoda od 6,6%, što je potaknulo Capri Holdings da razmisli o njegovoj prodaji. Novi strateški smjer naznačili su i nedavni pomaci u vodstvu Versacea – naime, legendarna Donatella Versace napustila je mjesto kreativne direktorice nakon više od četvrt stoljeća, a zamijenio ju je Mario Vitale, (znakovito) bivši dizajner Pradinog sestrinskog brenda Miu Miu.

„Svojim prepoznatljivim estetskim identitetom, brand predstavlja snažan komplementarni dodatak portfelju Prada Groupa i pokazuje značajan neiskorišteni potencijal za rast koristeći različite poluge stvaranja vrijednosti“, poručili su iz tvrtke ovog četvrtka. Oporavku Versacea nadaju se do proljeća iduće godine, što je, slažu se modni insajderi, vrlo optimistično. Naime, iako Donatella nastavlja surađivati s brendom kao ambasadorica, njezino odsustvo već samo po sebi predstavlja izazov za marku. Mnogi postavljaju pitanje kako će se u njezinoj ulozi snaći Vitale, s obzirom na to da Miu Miu ima potpuno drugačiju estetiku, publiku i sentiment od Versacea.

View this post on Instagram

A post shared by Versace (@versace)

Također, ne smijemo zaboraviti na Pradinu raniju neuspješnu akviziciju brenda Jil Sander. Prada je 1999. godine kupila 75% običnih i 15% privilegiranih dionica njemačke modne kuće za oko 275 milijuna njemačkih maraka, s ciljem širenja na njemačko tržište. Međutim, Jil je već sljedeće godine napustila brend zbog nesuglasica s upravom, a Prada Group je 2006. godine, nakon kontinuiranih financijskih gubitaka, prodala brend londonskoj privatnoj kapitalnoj firmi Change Capital Partners za oko 120 milijuna eura. ​

View this post on Instagram

A post shared by Versace (@versace)

Foto: Profimedia, Instagram

Komentariši