Pad gledanosti Oscara: Zašto nas više nije briga za slavne?

Blog

Iako su Oscari nekoć bili jedan od najgledanijih televizijskih događaja, trend pada gledanosti jasno pokazuje da interes za ovu ceremoniju više nije isti. Prije desetak godina, prijenos je pratilo više od četrdeset milijuna ljudi, dok je nekoliko godina kasnije ta brojka pala na nešto više od dvadeset milijuna i od tada se nije značajno mijenjala. Ovogodišnja dodjela zabilježila je blagi rast u odnosu na prethodnu, ali to ne mijenja širu sliku – Oscari više nisu globalni spektakl kakav su nekada bili. Više se ne doživljavaju kao kulturni događaj koji okuplja cijeli svijet, a nekad neizostavna tradicija za mnoge sada je tek vijest koju će sutradan površno pregledati na društvenim mrežama.

Dio tog pada interesa može se pripisati i promjeni načina na koji doživljavamo slavne osobe. Filmske zvijezde nekoć su bile nedodirljive, pojavljivale su se samo na crvenim tepisima i rijetko davale uvid u svoj privatni život. No dolaskom društvenih mreža, misterij je nestao. Danas gotovo svaka zvijezda svakodnevno objavljuje fotografije iz svog doma, dijeli mišljenja o političkim i društvenim temama i pokušava ostati relevantna u svijetu gdje se status zvijezde mjeri lajkovima i pratiteljima. A zapravo je istina da, što su nam dostupniji, to nas manje zanimaju.

Osim toga, način na koji konzumiramo sadržaj danas je potpuno drugačiji. Nekada su se svečane dodjele s nestrpljenjem iščekivale pred malim ekranima, jer su bile jedini izvor informacija o pobjednicima i najvažnijim trenucima večeri.Danas nitko ne sjedi satima pred ekranom; najvažniji trenuci prepričavaju se na društvenim mrežama u kratkim isječcima, a vijesti o pobjednicima pojavljuju se online u realnom vremenu. Mlađim generacijama Oscar jednostavno nije događaj koji zaslužuje njihovu punu pažnju.

Još jedan razlog za pad interesa je percepcija da su dodjele nagrada postale platforme za političke poruke i društveni aktivizam. Iako su mnoge od tih poruka važne, mnogi gledatelji imaju osjećaj da su filmovi pali u drugi plan. Umjesto o filmskoj umjetnosti, sve se češće raspravlja o moralnoj i ideološkoj ispravnosti projekata, što baš i ne privlači širu publiku. Pored toga, filmovi koji osvajaju nagrade često nisu oni koji su ostavili najveći dojam kod publike. Nekada su oskarovski filmovi bili i veliki kino hitovi, dok danas dominiraju manji, festivalski filmovi koji, iako umjetnički vrijedni, nisu široko prepoznati. A kad publika nije emocionalno povezana s nominiranim filmovima, manje je i interesa za informacijom tko će pobijediti.

No, možda je najvažniji razlog taj što su se promijenile i same zvijezde. Nekada su filmski glumci i redatelji bili najveći idoli, dok danas mladima pažnju privlače influenceri, YouTuberi i poduzetnici. Slava više ne dolazi samo s malih ekrana, danas se ona gradi kroz autentičnost, osobnu povezanost s publikom i svakodnevnu prisutnost na digitalnim platformama. U tom svijetu, dodjela Oscara djeluje kao relikt prošlih vremena.

Iako brojke nisu katastrofalne i još uvijek postoji publika koja uživa u ovoj tradiciji, jasno je da Oscari više nisu ono što su nekad bili. Filmska industrija, baš kao i televizija, prolazi kroz veliku transformaciju, a glamur Hollywooda više nema istu težinu u svijetu koji živi drugačijim ritmom.

Foto: Profimedia, Unsplash

Komentariši