Očekivali smo Jonathana Andersona u Dioru, ali ne na ovaj način

Blog

Kada je prošlog mjeseca Jonathan Anderson odstupio s pozicije kreativnog direktora Loewea, teško da je itko od modnih insajdera bio šokiran. Već se dulje vrijeme nagađalo kako se irski modni genij sprema otvoriti novo profesionalno poglavlje, a nakon što je izostao s londonskog Tjedna mode i u Parizu, umjesto revije, postavio izložbu, šuškanja su postala još glasnija. Pretpostavljalo se kako ga očekuje pozicija u Dioru, koji je, baš kao i Loewe, u vlasništvu LVMH-a, a svi su se složili kako takva uloga i priliči dizajneru njegova kalibra. Mjesec dana kasnije stigla je i službena potvrda – Anderson se pridružuje Diorovim redovima, ali ne onako kako smo zamišljali.

Naime, na sastanku dioničara LVMH-a ovog četvrtka, CEO konglomerata Bernard Arnault objavio je kako je će Jonathan Anderson naslijediti Kima Jonesa i preuzeti kreativno vodstvo nad Diorovom muškom linijom, a njegovu prvu kolekciju vidjet ćemo krajem srpnja. S obzirom na to da nas od tog datuma ne dijeli mnogo, teško je ne postaviti pitanje – kada je Anderson zapravo počeo raditi u Dioru? Ako je vjerovati tračevima na modnim forumima, Diorov tim ga već mjesecima krišom uvodi kroz stražnja vrata u svoj pariški atelje. Ipak, čini se kako se ondje nije bavio ni “coutureom” ni ženskom linijom, kao što su mnogi pretpostavljali, jer – na opće iznenađenje – većina Diorovih konaca i dalje je u rukama Marije Grazie Chiuri.

O Marijinu se odlasku iz brenda priča već godinama, a njezin je dizajn često na meti publike i kritike. Obožavatelji Diora posebno joj zamjeraju (ispod)prosječnost u segmentu “couturea”, gdje njezine smirene i klasične siluete ne mogu biti estetski udaljenije od, primjerice, teatralnosti i drame kakvu je u ovu kuću unio John Galliano. Unatoč tome, financijska su izvješća išla u njezinu korist, te je iz sezone u sezonu opstajala na svojoj poziciji. Ipak, očekivalo se da će dolazak Andersona to promijeniti – osobito jer je Irac u Loeweu, kao i u svom eponimnom brendu, imao kontrolu nad svim linijama.

Zašto je Maria i dalje “zacementirana” u svojoj poziciji i zašto je Andersonu pripao tek komadić kolača, ostaje nam za vidjeti. Arnault se na spomenutom sastanku nije pretjerano osvrnuo na Mariju Graziju, tek ovlaš spomenuvši njezinu ovotjednu reviju u Kyotu. U svakom slučaju, bit ćemo zadovoljni makar i ovim malim pomakom u Diorovoj dinamici. Od Andersonova skorašnjeg debija očekuje se mnogo – osobito ako uzmemo u obzir njegov nevjerojatan uspjeh u Loeweu.

Inače, Anderson je privukao pažnju modne scene 2008. godine, kada je, nakon završetka prestižnog London College of Fashion, pokrenuo svoj eponimni brend JW Anderson. Dvije godine kasnije, uz podršku British Fashion Councila, održao je prvu reviju na londonskom Tjednu mode. Njegov nekonvencionalni, nadrealistički pristup modi osigurao mu je strelovit uspon na tržištu. Uslijedile su suradnje s Topshopom, Uniqlom i Versaceovom podlinijom Versus. Loeweu se pridružio 2013. godine, no paralelno je nastavio raditi na vlastitim kolekcijama i kolaboracijama.

Pod njegovim vodstvom, Loewe je procvao, generirajući sedmerostruko veće prihode. Sezonu za sezonom Anderson je kreirao nove “it” komade – od “chunky” naočala i cipela, preko monogram topa do ikoničnih Puzzle i Basket torbi. Dodatni pečat brendu dao je njegov sjajan smisao za humor i marketing – sjetimo se samo viralne rajčice koja je postala “meme”, a zatim i stvarna torbica. U drugom tromjesečju 2023. godine, Loewe je po prvi put zasjeo na vrh Lystove ljestvice “najvrućih” brendova, gdje se od tada stalno izmjenjuje s gigantima poput Miu Miu, Prade i Saint Laurenta. Brend je napustio u ožujku, nakon punih 11 godina, a njegovo su mjesto zauzeli Jack McCollough i Lazaro Hernandez, osnivači američke kuće Proenza Schouler.

Foto: Profimedia

Komentariši