Može li umjetna inteligencija kreirati savršen personalizirani fitness program i zamijeniti osobnog trenera?

Blog

Umjetna inteligencija (AI) postaje ključna u svijetu fitnessa, a posebice otkako je omogućila stvaranje personaliziranih planova vježbanja i prehrane na temelju podataka korisnika. AI može analizirati biometrijske podatke, ciljeve i preferencije kako bi stvorila planove koji su specifični za svakog pojedinca, a ovaj je napredak očekivano otvorio važno pitanje pitanje: može li AI kreirati savršen fitness program, pa samim time i zamijeniti osobne trenere?

AI sustavi poput Freeletics, Fitbod, MyFitnessPal i Jefit već omogućuju korisnicima da unesu svoje podatke, a zatim na temelju tih informacija generiraju prilagođene planove vježbanja i prehrane. Korištenjem podataka kao što su ciljevi, povijest vježbanja, prehrambene navike i biometrijski podaci, AI može stvoriti plan koji je usklađen s korisnikovim potrebama, pa čak i pratiti napredak u stvarnom vremenu. Ovaj pristup može značajno optimizirati treninge, prilagoditi ih promjenama u napretku i prevladati stagnaciju, što samo po sebi čini treninge učinkovitijima.

View this post on Instagram

A post shared by Sophie Batzloff (@sophiebatzloff)

Granice AI u fitnessu i uloga trenera

Iako AI može stvoriti vrlo precizne i personalizirane planove, pitanje je može li stvarno zamijeniti osobnog trenera. AI zaista može optimizirati vježbe i pružiti korisnicima sjajne povratne informacije na temelju podataka, ali ne može replicirati ljudsku emocionalnu povezanost, motivaciju i prilagodbu koju pruža osobni trener. Jer, mnogima treneri nisu tek ‘tvorci’ planova, već ih motiviraju, podržavaju, prilagođavaju vježbe u stvarnom vremenu, pomažu u prevladavanju prepreka i stvaraju emocionalnu povezanost koja je ključna za dugoročne rezultate.

I dok AI danas bolje no ikada može analizirati podatke o napretku, poput otkucaja srca, kalorija ili stresa, teško može prepoznati mentalne barijere korisnika ili prepoznati fizičke znakove koji mogu ukazivati na potrebu za promjenom plana zbog iscrpljenosti ili početka ozljede. Treneri su ti koji uče prepoznavati te suptilne signale i prilagoditi trening u stvarnom vremenu, dok AI to neće moći učiniti u potpunosti.

Zbog tih ograničenja, iako AI može biti izuzetno koristan alat u personalizaciji i optimizaciji programa, ona neće potpuno zamijeniti osobne trenere. Treneri će i dalje biti potrebni kako bi pružili emocionalnu podršku, motivaciju i prilagodbu koja nadmašuje samo fizičke aspekte treninga. AI će vjerojatno vrlo brzo postati alat koji pomaže trenerima u izradi učinkovitijih planova i praćenju napretka, što će im dodatno omogućiti da se usmjere na emocionalni i socijalni aspekt treninga.

View this post on Instagram

A post shared by ANJA (@anjablaafitness)

Komentariši