Limun s toplom vodom postao je popularni ritual koji mnogi prakticiraju ujutro, uvjereni da će im pomoći u “detoksikaciji” organizma i poboljšanju zdravlja. Iako zvuči kao jednostavan i zdrav početak dana, važno je razjasniti nekoliko stvari koje se odnose na ovaj ritual.
Jedan od najčešćih mitova koji se veže uz limun i toplu vodu je taj da ona može pomoći u “detoksikaciji” organizma. Ova ideja proizlazi iz uvjerenja da limun čisti tijelo od toksina, ali tijelo već ima vlastite, vrlo učinkovite mehanizme za detoksikaciju. Naša jetra i bubrezi obavljaju sav posao koji je potreban za eliminaciju štetnih tvari iz tijela, a nekoliko kapi limuna s vodom neće značajno poboljšati proces niti je riječ o magičnom eliksiru za ”čišćenje” organizma. Mnogi nutricionisti i liječinici tvrde kako ćete gotovo identičan efekt postići (što se detoksikacije tiče), ako pojedete primjerice jedan kivi.
View this post on Instagram
Također, mnogi ljudi vjeruju da će limun s toplom vodom “alkalizirati” tijelo, tj. smanjiti njegovu kiselost i učiniti ga “alkalnijim”, što bi navodno bilo korisno za zdravlje. No, to je također mit; Iako limun zaista jest kiseo, tijelo održava stabilnu pH ravnotežu krvi bez obzira na hranu koju konzumiramo, a količina od nekoliko kapi limuna dnevno definitivno neće promijeniti situaciju, a na koju će utjecati isključivo vaš životni stil koji njegujete – tijekom cijeloga dana.
Međutim, limun s toplom vodom može pružiti određene koristi, poput hidratacije, koja je ključna za tijelo, posebno nakon noći, ali će obaviti isti posao kao voda; Ujutro je naše tijelo obično dehidrirano, pa je svaka tekućina korisna. Također, vitamin C koji limun sadrži može podržati imunološki sustav, no količina vitamina C u jednoj čaši limunade nije osobito velika u usporedbi s bilo kojim drugim voćkama koje sadrže taj vitamin. Dakle, limun može biti ukusan dodatak tvojoj hidrataciji, ali ne može sam po sebi donijeti velike promjene u zdravlju.
View this post on Instagram
I na kraju, limun s toplom vodom može imati i blagi učinak na probavu. Kiselina koja se nalazi u limunu može potaknuti proizvodnju želučane kiseline, što može pomoći u procesu probavljanja hrane. Međutim, to nije univerzalno pravilo i kod nekih ljudi, osobito onih s problemima poput gastritisa, kiselost može izazvati nelagodu. Dakle, iako je moguće da limun pozitivno utječe na probavu, to nije pravilo za svakog pojedinca i trebali biste ga konzumirati znatno više od ‘tople čaše svakoga jutra’.
Zaključno, ritual ispijanja limuna s toplom vodom svakako može biti ugodan i hidratizirajući početak dana, ali ne treba ga doživljavati kao čudo koje donosi dramatične zdravstvene promjene. Ako volite ovaj napitak i osjećate se bolje nakon što ga pijete, slobodno nastavite, no važno je imati realna očekivanja i razumjeti da prava “detoksikacija” dolazi od zdravih navika, uravnotežene prehrane i života uopće.