Luksuzne modne kuće u beauty industriji: Mogu li se nositi s masovnim tržištem?

Blog

Francuski modni brend Jacquemus ulazi u novu eru. Najavljena beauty linija, podržana investicijom kozmetičkog giganta L’Oréala, postavlja pitanje mogu li luksuzne modne kuće uspješno plivati u beauty industriji ili će se samo izgubiti u moru brendova koji su već odavno etablirani? Jacquemus nije prvi, ali možda može biti drugačiji...

Ulazak modnih kuća u svijet ljepote nije novost. Parfemi i kozmetika već desetljećima predstavljaju pristupačniji način za kupce da osjete dašak luksuza. Chanel, Dior i YSL uspješno su integrirali beauty segment u svoj identitet brenda, no svaki novi konkurent suočava se s izazovom što inovativno i drugačije može ponuditi na toliko zahtijevnom tržištu kozmetike?

Luksuzna moda temelji se na ekskluzivnosti, dok je beauty industrija često usmjerena na masovnu prodaju. Kako pomiriti ta dva svijeta? Kupac koji izdvoji tisuće eura za torbu ne mora nužno biti isti onaj koji traži luksuzni ruž za usne ili serum. No, činjenica je da beauty industrija generira golemi profit i omogućava modnim kućama da prošire svoju publiku.

U posljednjih nekoliko godina vidimo sve više luksuznih brendova koji žele dobiti svoj dio kolača u beauty industriji. Celine je predstavio Rouge Triomphe, svoju prvu liniju ruževa, ali ostaje pitanje može li konkurirati etabliranim imenima poput YSL Beauty ili pak Givenchy Beauty. Balmain suptilno najavljuje ulazak u beauty svijet, dok je Burberry pokušao revitalizirati svoju kozmetičku liniju, ali bez većeg uspjeha.

View this post on Instagram

A post shared by YSL Beauty Official (@yslbeauty)

View this post on Instagram

A post shared by Givenchy Beauty (@givenchybeauty)

No, nisu svi pokušaji neuspješni. Hermès Beauty potvrdio je kako se luksuz može uspješno implementirati u kozmetiku i to zahvaljujući promišljenom dizajnu, kvalitetnim sastojcima i ograničenoj distribuciji. Uspjeli su stvoriti proizvod koji ostaje vjeran brendu, a takav pristup zahtijeva strpljenje i strategiju, ne samo nasumično širenje u industriju koja već obiluje opcijama da ni sami ne znamo što bismo prije kupili.

View this post on Instagram

A post shared by Hermès (@hermes)

Jedno od ključnih pitanja kod luksuzne kozmetike jest što zapravo plaćamo? Ambalažu? Ime? Marketinšku priču? Istina je da luksuzna kozmetika često koristi kvalitetnije sastojke i precizniju proizvodnju, ali ne uvijek. Mnogi luksuzni beauty proizvodi dijele formule proizvoda s drogerijskim brendovima, samo u skupljem pakiranju. U eri dostupnih informacija, kupci postaju sve svjesniji toga, a što luksuzne brendove stavlja u izazovnu poziciju jer moraju opravdati svoju cijenu ne samo estetikom već i stvarnom vrijednošću proizvoda. Za neke je ta vrijednost u inovativnim formulama i vrhunskim sastojcima, dok drugi i dalje igraju na kartu brenda i statusnog simbola.

Nadalje, današnji potrošači više nisu samo pasivni kupci. Očekuju transparentnost, održivost i inovaciju, a ne samo glamurozne kampanje. Brendovi koji ne uspiju opravdati svoju visoku cijenu riskiraju da ih nadmaše novi konkurenti s jasnom porukom i boljim proizvodima. S druge strane, prestiž i statusni simboli i dalje igraju veliku ulogu. Chanelov ruž ili Diorova maskara nisu samo proizvodi, već mali dijelovi luksuznog svijeta u koji šira masa može zakoračiti. No, pitanje je koliko dugo će luksuzne kuće moći održati taj mit ako ne ponude nešto stvarno novo i vrijedno. U vremenu kada se potrošači sve više okreću kvaliteti, održivosti i transparentnosti, luksuzni brendovi će se morati prilagoditi ili riskirati da izgube svoju privlačnost.

Luksuzne modne kuće u beauty industriji hodaju tankom linijom između ekskluzivnosti i masovne privlačnosti. Neke, poput Hermèsa, uspijevaju jer ostaju dosljedne svojoj filozofiji. Druge, poput Burberryja, pokazuju da samo ime nije dovoljno za uspjeh. Potrošači su postali izbirljiviji, a luksuz više nije samo u imenu, već u iskustvu, kvaliteti i autentičnosti.

View this post on Instagram

A post shared by Dior Beauty Official (@diorbeauty)

Rekla bih da se Jacquemus sada nalazi na raskrižju. Njegova modna estetika, duboko ukorijenjena u mediteranskom minimalizmu i modernoj nostalgiji, može se pretočiti u beauty proizvode koji odišu svježinom i luksuzom. No, hoće li to biti dovoljno da konkurira već uhodanim konkurentima? Iako detalji još nisu poznati, možemo pretpostaviti da će Jacquemus donijeti prepoznatljivu estetiku brenda u beauty industriju. Zamišljam nekako lagane, prirodne mirise, proizvode inspirirane mediteranskim ljetima. Ipak, ono o čemu će ovisiti uspjeh ove beauty priče jest njezino pozicioniranje na tržištu. Ako se odluče za visoko ekskluzivne proizvode vrlo lako će stvoriti nišnu publiku, ali ako krenu u mainstream segment, mogli bi se suočiti s gubitkom ekskluzivnosti.

View this post on Instagram

A post shared by JACQUEMUS (@jacquemus)

Pitanje je hoće li luksuzna kozmetika u budućnosti biti simbol prestiža ili samo još jedan segment tržišta preplavljenog obećanjima. Ako luksuzne kuće ne uspiju dokazati da njihovi proizvodi nude više od samog imena, moguće je da će ih zamijeniti brendovi koji razumiju potrebe modernog kupca, onog koji želi više od luksuznog pakiranja i privlačne reklame.

Foto: Instagram

Komentariši