Ljubav u doba AI: Pogledali smo psihološki triler ‘Pratnja’ i zapitali se je li ljudsko srce zamjenjivo?

Blog

Zamislite partnera koji je uvijek tu za vas. Uvijek vas sluša, nikad ne proturječi, uvijek zna što vam treba, čak i prije nego što to sami izgovorite. Savršena ljubav, bez sukoba, bez nesporazuma. Ipak, u tom idealu krije se i ono najopasnije pitanje: što se događa kad takva veza postane iluzija? Možemo li ljubav programirati, i što se događa kada ju pokušamo prilagoditi vlastitim željama i isključivo svojim potrebama? Upravo se tim pitanjima bavi znanstvenofantastični psihološki triler Pratnja (Companion), film koji ne samo da otvara intrigantnu raspravu o umjetnoj inteligenciji, već i o granicama ljudske kontrole nad emocijama.

Glavni protagonist Pratnje, Josh (Jack Quaid), naizgled je sretan u vezi sa savršenom partnericom Iris (Sophie Thatcher). No, kako to često biva u pričama koje zadiru u tamne kutke ljudske psihe, savršenstvo nikad nije dovoljno. Josh odlučuje hakirati Iris kako bi je prilagodio vlastitim potrebama, no njegova intervencija stvara niz neočekivanih posljedica. Vikend izlet s prijateljima, koji je trebao biti bijeg od svakodnevice, pretvara se u tragediju.

Ono što Pratnju izdvaja od sličnih filmova, poput M3GAN ili Subservience, jest činjenica da ovdje nije riječ o manjkavosti umjetne inteligencije, već o logičnoj posljedici izazvanoj ljudskom nesavršenosti. Iris nije pokvareni stroj koji izlazi izvan kontrole – ona radi upravo ono što joj je zadano.

Problem nije u tehnologiji, nego u čovjeku koji ju je pokušao prisvojiti i oblikovati prema vlastitoj viziji.

S obzirom na sve prisutniju ulogu AI sustava u našim životima – od algoritama koji biraju našu glazbu do chatbotova koji simuliraju razgovor – ovaj genijalan film dolazi na platna u pravom trenutku jer postavlja ključno pitanje: gubimo li sami sebe dok pokušavamo oblikovati tehnologiju prema svojim idealima? Josh nije samo nesretno zaljubljeni muškarac koji želi bolju verziju svog odnosa, on je i metafora za današnje društvo koje neprestano pokušava optimizirati iskustva, filtrirati emocije i kreirati “savršene” verzije stvarnosti. Jack Quaid je u intervjuu za Entertainment Weekly istaknuo kako ovo nije film koji živi na temelju neočekivanih zapleta, već na atmosferi i nepredvidivosti emocionalne dinamike likova. Redatelj Drew Hancock također naglašava da se Pratnja ne uklapa u stereotipe o AI hororima – ovo nije još jedna priča o robotu koji “poludi”, već film koji propituje što se događa kada ljudi požele kontrolirati ono što ne bi smjeli.

View this post on Instagram

A post shared by Companion Movie (@companionmovie)

Kada tehnologija postane surogat za prave emocije, gdje povlačimo crtu? Pratnja je film koji bi mogao otvoriti neka teška pitanja o budućnosti ljubavi, veza i kontrole. Možemo li programirati ljubav? I, što je važnije, ako možemo – trebamo li?

Foto: imdb, Instagram

Komentariši