Slučaj Glossier: Što se dogodi kada beauty brend pokuša biti startup?

Blog

Nekoć slavljen kao revolucionar beauty industrije, Glossier je danas primjer onoga što se dogodi kad startup maštanje prestane biti simpatično i postane jednostavno preskupo. Brend koji je imao lojalnu i ogromnu bazu korisnika, sada pokušava prikupiti novi kapital, ali po znatno nižoj vrijednosti nego prije. Kako je došlo do toga da nekadašnji miljenik venture capital svijeta sada traži spas?

Glossier je bio sve ono što ulagači vole; brzo rastući, moderan, “digital-first” i vođen karizmatičnom osnivačicom Emily Weiss. No zaboravilo se da je na kraju cijele priče u suštini ipak samo kozmetika. Nije platforma, nije aplikacija, nije softver te je krajnji cilj prodaja ruževa, a ne algoritma. I upravo je to srž problema. Tvrtka je, u želji da se ponaša kao tehnološki div, zapela u modelu koji jednostavno ne funkcionira za konkretne beauty proizvode. Uloženi milijuni nisu donijeli održiv rast, nego su potaknuli nerealna očekivanja, a što je na kraju rezultiralo otpuštanjima, restrukturiranjem i povratak na početak cijele priče. Ono što se prikazivalo kao “vizija budućnosti ljepote” ispostavilo se kao biznis bez pravog temelja.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Glossier (@glossier)

Ali Glossier nije izoliran slučaj. Ulagači su predugo tražili novi viralni hit koji će opravdati velika ulaganja, ne vodeći računa o tome da prije svega moraju pronaći proizvode koji zapravo zaista vrijede i korisnicima i samom tržištu. S druge strane, neka nova generacija brendova poput K18 i Oddity Tech pokazuje kako se to radi pametnije: vlastita inovacija, diferencirani proizvodi, održiv rast i ono što je najvažnije, profitabilnost. Oni ne pokušavaju glumiti tech kompanije, već ulažu u ono što znaju raditi najbolje, a to je savršeno balansirati između kvalitete, znanosti i pozitivnog korisničkog iskustva.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Glossier (@glossier)

Ono što možemo naučiti iz ove situacije jest to da je pravo vrijeme da prestanemo glorificirati “brzi rast” i počnemo cijeniti “pametan rast”. Da odustanemo od ideje da je “scale or die” jedini ispravan put. Da prestanemo očekivati da svaki brend mora postati globalni div kako bi bio uspješan. I dok se svijet ulaganja polako otrežnjuje od svojih snova o brzim uspjesima, možda je vrijeme da i mi, kao potrošači i mediji naučimo isto: manje hypea, više smisla.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Glossier (@glossier)

Foto: Instagram

Komentariši